#wroclaw #breslau…
#wroclaw #breslau #historia
Artykul o ludziach ze znakiem „P”, przymusowi robotnicy polscy we Wroclawiu Polscy cywilni robotnicy przymusowi pojawili się w Breslau w 1939 roku. Pracowali wszędzie: w fabrykach, domach, a nawet szpitalachhttp://www.gazetawroclawska.pl/wiadomosci/a/polscy-cywilni-robotnicy-przymusowi-pojawili-sie-w-breslau-w-1939-roku-pracowali-wszedzie-w-fabrykach-domach-a-nawet-szpitalach,13003629/
W artykule jest wspomniana fabryka armatury sanitarnej przy Jednosci Narodowej. Fabryka funkcjonowala jakos do konca lat 90 nazywala „Fajans”. Fajans od ulicy oddzielal mur na ktorym na poczatku lat 90 umieszczono tablice z informacja, ze bylo to miejsce prac polskich robotnikow przymusowych w trakcie wojny. Pamietam ze bylem przy odslonieciu tej tablicy, jako uczen i harcerz szkoly nr 78, ktora miesci sie naprzeciw.
Tutaj widac ten mur, zolty pobazgrany, po tablicy nie ma juz sladu: https://goo.gl/maps/YmrRFm22sAC2
Ciekawostka po lewej na scianie szczytowej widac napis Niederstetter & Co byla to niemiecka fabryka wytwarzajaca elementy wodociagowe i kanalizacyjne, czyli odpowiednie sasiedztwo dla fabryki armatury sanitarnej.
Obecnie wiele osob blednie sadzi, ze tutaj rowniez funkcjonowal Browar Piastowski. Browar wykupil to miejsce i postawil magazyny jakos pod koniec lat 90, na poczatku 2000.
Caly ten teren niedlugo pod deweloperke i raczej prozno bedzie szukac jakichkolwiek informacji o wydarzeniach ktore mialy tu miejsce w czasie wojny, czy wzmiankach o robotnikach przymusowych.
Co ciekawe we Wroclawiu znajduje sie skwer ludzi ze znakiem P, jest to miejsce gdzie w 92 roku postawiono pomnik z napisem: „W holdzie cywilnym ofiarom II Wojny Swiatowej”. Pomnik stoi na skwerze przy skrzyzowaniu ulicy Prusa z Nowowiejska.
Na pomniku widoczna charakterystyczna litera P wpisana w zolty romb, jest to naszywka o ktorej mowa w artykule.